Czy miłujesz Mnie?

Czy miłujesz Mnie?


W niezwykłych okolicznościach przebiegały tegoroczne święcenia diakonatu i prezbiteratu, które miały miejsce 16 maja 2020 r. (sobota). W kościele parafialnym w Stadnikach, zamkniętym dla wiernych, zgromadzili się księża i bracia sercanie na czele z biskupem Józefem Wróblem, również sercaninem, który przewodniczył uroczystej liturgii. Z powodu ograniczeń sanitarnych nie mogła uczestniczyć nawet najbliższa rodzina pochodzących z Białorusi Vitalija i Gienadija.

Bp Józef Wróbel SCJ inspirację do swojej homilii czerpał z dialogu Jezusa z Piotrem opisanym w ostatnim rozdziale Ewangelii wg. św. Jana (J 21, 15-19). W tym trzykrotnie postawionym pytaniu „Czy miłujesz mnie?”, zamyka się – jak zauważył kaznodzieja – cały dialog, jaki biskup prowadzi z kandydatami do święceń. Czy chcesz pełnić posługę diakona w duchu pokornej miłości? Czy chcesz głosić wiarę słowem i czynem? Czy chcesz nieustannie kształtować swoje życie na wzór Chrystusa? Czy chcesz pobożnie i z wiarą sprawować misteria Chrystusa, a zwłaszcza Eucharystyczną ofiarę? Wszystkie te pytania sprowadzają się do jednego, najważniejszego pytania: „Czy miłujesz Mnie?”. „Jeżeli miłujesz to wierz w swoje powołanie. Wierz, że to sam Jezus ciebie powołał i wciąż powołuje” – dodał bp Wróbel.

Po skończonej homilii bp Józef Wróbel SCJ, były rektor naszego seminarium, a obecnie biskup pomocniczy archidiecezji lubelskiej, udzielił święceń diakonatu klerykowi Gienadijowi Launikovich, a święceń prezbiteratu diakonowi Vitalijowi Ventskevich. Następnego dnia ks. Vitalij, otoczony przez alumnów i księży z seminaryjnej wspólnoty, po raz pierwszy przewodniczył Mszy świętej, po której udzielił prymicyjnego błogosławieństwa.

[ks. Łukasz Ogórek SCJ]

Święcenia 2020

Zobacz także

Pogrzeb śp. ks. Jerzego Klimy SCJ

22 czerwca 2016

Pogrzeb śp. ks. Jerzego K...

"Duchowość Liturgii Godzin"

10 listopada 2016

"Duchowość Liturgii Godzi...

Warsztaty liturgiczne

13 listopada 2016

Warsztaty liturgiczne

Imieniny współbraci

21 października 2017

Imieniny współbraci

Prymicje w nowicjacie

15 maja 2018

Prymicje w nowicjacie

Uczcie się ode Mnie...

31 maja 2020

Uczcie się ode Mnie...