Nowa sercańska misja – Kolumbia

Nowa sercańska misja – Kolumbia


Zgromadzenie Księży Najświętszego Serca Jezusowego rozpoczyna nową misję. 19 października 2020 r. nasi misjonarze sercańscy dojechali do Bogotá w Kolumbii. Nową misję będą obsługiwać sercanie z różnych części świata: ks. Roereve Pausanos SCJ (Filipiny), ks. Delio Ruiz SCJ (Argentyna), ks. Franciskus Xaverius Joko SCJ (Indonezja) i ks. Rafael Nóbrega SCJ (Brasilia).

 

 

Po długim okresie przygotowań i opóźnieniu spowodowanym pandemią, 19 października w Bogocie powstała nowa wspólnota religijna. Po raz pierwszy Sercanie przybyli do Kolumbii, rozpoczynając misję w jednym z najbiedniejszych i najtrudniejszych obszarów stolicy.

Od trzech lat nasze Zgromadzenie przygotowywało się do tej nowej obecności w Ameryce Łacińskiej. Było wiele spotkań, modlitw i planowania, zanim nadszedł czas, aby w końcu rozpocząć misję. Znajdujemy się w Bogocie, w południowej części stolicy Kolumbii. Dzielnica o nazwie Usme jest bardzo biednym obszarem, naznaczonym przemocą i rozpadem rodzin. To właśnie w tej trudnej rzeczywistości Duch prowadzi nas, aby nasz charyzmat wynagradzający przynosił owoce.

Aby prowadzić tę misję, mamy czterech kapłanów sercańskich z zupełnie różnych realiów kulturowych: ks. Joko Susilo SCJ (Indonezja), ks. Rogereve Pausanos SCJ (Filipiny), ks. Delio Ruiz SCJ (Argentyna) i ks. Rafael Freire Nóbrega SCJ (Brazylia). Początkowo zostaliśmy zaproszeni do przygotowania się w sercańskiej wspólnocie Quito, w Ekwadorze. Pierwotny plan zakładał, że przez cztery miesiące będzie nauka języka, próba poznania się i poznawanie kolumbijskiej rzeczywistości i kultury co powinno ułatwić nasze działania z ludźmi z tego miejsca. Pandemia i wynikające z tego zamknięcie granic zmusiły nas do spędzenia więcej czasu w Ekwadorze, więc minęło prawie osiem miesięcy.

Oprócz tej sytuacji, która dotyka nas wszystkich, nadal jesteśmy bardzo zmotywowani. Podczas pobytu w Ekwadorze żyliśmy z duchem otwartości i korzystaliśmy z okazji, aby lepiej przygotować się do misji. Do tego mieliśmy formację, konsultacje i spotkania. Ponadto zawsze pozostawaliśmy w kontakcie z wikariatem San Pablo, w którym się znajdujemy. W ten sposób zaaranżowaliśmy bardziej techniczne aspekty misji i zapoznaliśmy się z lokalną rzeczywistością. Tutaj przyjęli nas z radością.

Prawie osiem miesięcy w Ekwadorze było okazją do poszukiwania większego zbliżenia z Panem, który nas wzywa, abyśmy, podążając za Jego głosem, mogli przynieść Dobrą Nowinę Ewangelii do Kolumbii, śladami naszego Założyciela.

Była to piękna okazja do poznania kultury i piękna Ekwadoru, a także okazja do współpracy z naszymi parafiami i dziełami. Mogliśmy odprawiać Msze święte i inne sakramenty. Po najtrudniejszej części pandemii, krok po kroku Ekwador wchodzi w "nową normalność". Dla Azjatów z naszej grupy była to szczególnie pomocna okazja do poćwiczenia języka hiszpańskiego i zdobycia większego doświadczenia duszpasterskiego z mieszkańcami społeczności Bahía de Caráquez, na wybrzeżu Ekwadoru. Za to wszystko jesteśmy bardzo wdzięczni naszym sercańskim współbraciom z Ekwadoru, którzy serdecznie nas przyjęli i pomogli nam czuć się komfortowo i w domu.

Po kilku odwołanych lotach do Bogoty, w końcu, 19 października w miesiącu misji, dotarliśmy!

Już teraz liczymy na Wasze wsparcie i zawierzamy modlitwy całej rodziny Dehonianów za sukces tej ważnej inicjatywy naszego Zgromadzenia w świetle dobra Kościoła. Niech Was Bóg błogosławi! Liczymy na wasze modlitwy.

Rafael Freire Nóbrega, scj

Więcej na sercanie.pl

Zobacz także

Chwile zatrzymane. Fotografie Ziemi Dobczyckiej

04 grudnia 2016

Chwile zatrzymane. Fotogr...

Wielka Sobota

15 kwietnia 2017

Wielka Sobota

Zakochany w różańcu

18 listopada 2020

Zakochany w różańcu

Wielka Sobota

03 kwietnia 2021

Wielka Sobota

Ferie zimowe w Zakopanem

11 lutego 2022

Ferie zimowe w Zakopanem

"Chwała na wysokości Bogu, a na ziemi pokój ludziom dobrej woli..."

21 grudnia 2022

"Chwała na wysokości Bogu...