Pielgrzymka UPJPII do swego patrona

Pielgrzymka UPJPII do swego patrona


Trzeci już raz wspólnota akademicka Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie przybyła na Białe Morza, by tutaj modlić się o Boże błogosławieństwo podczas nowego roku akademickiego. Spotkanie rozpoczęło się od wykładu na temat „Kardynał Karol Wojtyła o miejscu i znaczeniu św. Jadwigi królowej", który wygłosił ks. prof. Jacek Urban.

„Dlaczego Jadwiga jest nam tak bardzo droga? Na pewno każdy z nas nosi w swoim sercu własną odpowiedź na to pytanie" - mówił dziekan Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego. „Okres rządów królowej Jadwigi i Jagiełły to postępujący proces unifikacji, centralizacji, troski o bezpieczeństwo i rozwój. To ona z mężem doprowadziła do odrodzenia instytucji, bez której niemożliwy byłby rozwój Polski" - podkreślał mówiąc o odrodzeniu Akademii Krakowskiej. Natomiast odwołując się do słów kard. Karola Wojtyły, który pytał: „Czy patrząc w serce rozpoznajemy w sobie jakąś część tego duchowego dziedzictwa, które z niej się wywodzi?" - mówił ks. dziekan: "Na to pytanie szukamy odpowiedzi tu w sanktuarium św. Jana Pawła II, na początku nowego roku akademickiego. Wtedy idziemy za Jadwigą i za Janem Pawłem II, gdy nie zatrzymujemy się nad tym co jest, ale gdy rozszerzamy serca i umysły nasze, gdy ufając Bogu - przekraczamy nasze ludzkie słabości, lęki i uprzedzenia".

Mszy św. przewodniczył rektor Uniwersytetu Papieskiego - ks. prof. Wojciech Zyzak. Podczas homilii o. Grzegorz Prus OSPPE nawiązał do obchodzonych w tym roku rocznic maryjnych. "Dwa kierunki drogi wiodącej przez Maryję: zstąpienia Boga do ludzi i wstępowania ludzi do Boga, były obecne w myśli Karola Wojtyły - Jana Pawła II (...). Trzeba nam być mocno w rękach Maryi! Niech to wezwanie naszego Patrona, Karola Wojtyły - św. Jana Pawła II nam towarzyszy, niech nas porusza, niech nas inspiruje!" - mówił kaznodzieja.


Po Mszy św. klerycy z afiliowanych seminariów poprowadzili modlitwę różańcową. 

Źródło: http://www.sanktuariumjp2.pl/1366-pielgrzymka-uniwersytetu-papieskiego-jana-pawla-ii

Zobacz także

Inauguracja Roku Akademickiego 2016/17

01 października 2016

Inauguracja Roku Akademic...

Pielgrzymka prowincjalna

08 października 2016

Pielgrzymka prowincjalna

Wielki Piątek

14 kwietnia 2017

Wielki Piątek

Pielgrzymka do MB Płaszowskiej

07 października 2017

Pielgrzymka do MB Płaszow...

Egzamin magisterski 2018

23 kwietnia 2018

Egzamin magisterski 2018

Pierwsze śluby 2018

22 września 2018

Pierwsze śluby 2018