Rodzina wobec wyzwań współczesnego świata

Rodzina wobec wyzwań współczesnego świata


Rodzina wobec wyzwań współczesnego świata Pod takim tytułem odbyło się sympozjum naukowe zorganizowane przez Wyższe Seminarium Misyjne Księży Sercanów w Stadnikach.

W sobotę, 6 maja 2017 r., w sali konferencyjnej hotelu Domus Mater zgromadzili się uczestnicy konferencji poświęconej rodzinie. Wzięli w niej udział klerycy i księża ze Stadnik oraz wspólnot krakowskich oraz liczne grono osób świeckich, które przybyły osobiście lub łączyły się z nami za pośrednictwem radia Profeto.

Organizatorzy sympozjum wybierając temat chcięli wpisać się w głoszenie dobrej nowiny o rodzinie, o której papież Franciszek - cytując Ojców synodalnych - pisał na początku adhortacji Amoris laetitia: " chrześcijańskie przepowiadanie dotyczące rodziny to doprawdy dobra nowina" (AL 1).

Uczestnicy sympozjum mieli okazję wysłuchać pięciu wykładów.

Piękno miłości małżeńskiej w świetle Amoris laetitia

O miłości małżeńskiej, która zakorzeniona jest w miłości samego Boga, mówił ks. prof. dr hab. Mieczysław Ozorowski, dziekan wydziału studiów nad rodziną Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. 

"Odpowiednia dla niego pomoc?". Kobieta w Księdze Rodzaju

O wartości kobiety, która jest dopełnieniem dzieła stworzenia mówił natomiast ks. dr Krzysztof Napora SCJ, asystent w Katedrze filologii biblijnej i literatury międzytestamentalnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Współczesne wyzwania w wychowaniu do miłości małżeńskiej

O wyzwaniach i trudnościach wychowawczych z jakimi zmagają się rodzice opowiadał ks. prof. dr hab. Adam Skreczko, kierownik Katedry Teologii Pastoralnej Małżeństwa i Rodziny na Wydziale Studiów nad Rodziną UKSW.

Seksualność - wymagający dar Boga

Niełatwe kwestie seksualności w życiu małżeńskim poruszyli małżonkowie Agata i Modest Aniszczyk z Wrocławia, którzy zawodowo udzielają porad innym małżonkom oraz przygotowującym się do zawarcia sakramentu małżeństwa.

Budżet rodzinny - wyzwanie czy przekleństwo?

Kolejne małżeństwo, Małgorzata i Wojciech Nowiccy, autorzy licznych publikacji nt. finansów ("Uzdrowienie finansów, jak z Bożą pomocą wyjść z długów", "Bogaci przed Bogiem") , wyjaśniali jak ważną rolę w rodzinie odgrywa właściwe gospodarowanie budżetem domowym oraz jak wiele problemów rodzi się z niewłaściwego zarządzania finansami w rodzinie. Przypomnieli, że każdy z nas jest jedynie zarządcą dóbr otrzymanych od Boga.

W przerwie sympozjum państwo Nowiccy zostali zaproszeni do studia Radio Profeto, które transmitowało całą konferencję na żywo, aby udzielić krótkiego wywiadu.

Na zakończenie konferencji uczestnicy spotkania mogli zadać kilka pytań prelegentom.

Zobacz także

Wigilia Bożego Narodzenia

24 grudnia 2016

Wigilia Bożego Narodzenia

Wielki Czwartek

13 kwietnia 2017

Wielki Czwartek

Boże Narodzenie

26 grudnia 2017

Boże Narodzenie

Łódzka majówka

10 maja 2019

Łódzka majówka

Jubileusz kapłaństwa 2019

19 czerwca 2019

Jubileusz kapłaństwa 2019

Z życia seminarium

09 lutego 2020

Z życia seminarium