Spotkanie rodzin misjonarzy

Spotkanie rodzin misjonarzy


Pochmurny poranek przywitał uczestników Spotkania Rodzin Misjonarzy i Darczyńców misji w niedzielę 7 maja 2017 roku w Wyższym Seminarium Misyjnym Księży Sercanów w Stadnikach. Pogoda nie wpłynęła jednak negatywnie na gości, którzy co roku z radością przyjeżdżają do Stadnik. Nowością tegorocznego spotkania była na obecność Darczyńców misji.

Brama seminarium została szeroko otwarta o godz. 9.30. W tym czasie pierwsze samochody zaczęły zajmować miejsca na seminaryjnym parkingu. Wśród przyjezdnych przeważały rodziny sercańskich misjonarzy. Przez misjonarzy rozumiani są wszyscy sercanie pracujących poza granicami Polski, więc zarówno ci posługujący w Indonezji czy na Filipinach, ale również na Białorusi czy w Szwajcarii.

Po słowach przywitania ks. Zbigniewa Chwaji SCJ – sekretarza Misji Zagranicznych Księży Sercanów grupa ponad 40 osób udała się na cmentarz w Stadnikach, gdzie znajduje się kwatera księży sercanów wśród których spoczywają byli misjonarze, ale również znajdują się tam tablice pamiątkowe tych, którzy spoczęli w kraju pracy misyjnej.

O godzinie 11.00 rozpoczęła się Eucharystia, której przewodniczył ks. Piotr Chmielecki SCJ, zastępca sekretarza Misji Zagranicznych. Nad pięknem liturgii czuwali miejscowi klerycy. Na wielu gościach śpiewy, dym kadzidła, dostojność i brak pośpiechu podczas modlitwy zrobiły duże wrażenie. Kazanie wygłosił ks. Chwaja, który wiele miejsce poświęcił tajemnicy powołania, również do pracy na misjach, z racji że spotkanie przypadło w „Niedzielę Dobrego Pasterza”.

Następnie goście zostali zaproszeni do refektarza na obiad, a po chwili przerwy na spotkanie „przy kawie” do auli seminaryjnej. Ostatni punkt programu okazał się być najdłuższym, bo towarzyszyło mu wiele opowieści. Najpierw księdza Chmieleckiego o tym jak narodził się projekt zbieramto.pl, dzięki któremu można pomagać misjom „bez pieniędzy”. Zostali też przedstawieni obecni na spotkaniu Darczyńcy misji: wolontariusze pracujący przy „Wakacjach z misjami i językami”, „Agentki 925”, które poświęcają wiele uwagi zbieraniu srebrnej i złotej biżuterii oraz rozprowadzaniu krzyżyków sercańskich, pani nauczycielka, która aktywnie wspiera misje dzięki projektowi szkołazmisją.pl oraz osoby, które do tej pory były znane tylko z korespondencji wychodzącej z biura Sekretariatu Misji i ich ofiar na misje przelewanych na konto bankowe, a dzięki temu spotkaniu była okazja do osobistego zapoznania się. Później głos zabrali Natalia i Damian z Krakowa, którzy opowiadali o sercańskim wolontariacie świeckich w Albanii. Na koniec państwo Paruzel z Bierunia podzielili się przeżyciami z wyjazdu do Indonezji do brata pani Renaty ks. Herberta Hensloka SCJ.

 

 

Zobacz także

Imieniny Kazimierzy

04 marca 2016

Imieniny Kazimierzy

Pielgrzymka prowincjalna

08 października 2016

Pielgrzymka prowincjalna

Śluby wieczyste

08 grudnia 2016

Śluby wieczyste

Święcenia diakonatu

20 maja 2017

Święcenia diakonatu

Odnowienie miesięczne

17 listopada 2017

Odnowienie miesięczne

Inauguracja roku akademickiego 2018-2019

01 października 2018

Inauguracja roku akademic...