W posłudze dla chorych

W posłudze dla chorych


28 kwietnia 2018 roku w Krakowie nastąpi beatyfikacja Hanny Chrzanowskiej, prekursorki pielęgniarstwa domowego i parafialnego w Polsce. Data uroczystości jest nieprzypadkowa, bo dzień później, 29 kwietnia 2018 roku, przypadnie 45. rocznica jej śmierci. Uroczystości w bazylice Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach przewodniczyć będzie prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Amato. Dlatego kwietniowo-majowy numer „Wstań” dedykujemy tej nowej błogosławionej. Od lat jest ona wzorem dla pokoleń pielęgniarek, które w swojej codziennej posłudze pragną okazywać chorym miłość miłosierną. Obchodzą one 12 maja swoje międzynarodowe święto. W tym numerze pokazujemy ich pracę i rolę, jaką odgrywają względem ludzi chorych i starszych wiekiem. Ich posługa to coś więcej niż zawód – to powołanie.

Wśród pielęgniarek są również osoby życia konsekrowanego. Posługują one w szpitalach i domach opieki społecznej. Przykładem takiej posługi są siostry nazaretanki, pracjące w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w Rabie Wyżnej. Pielęgniarstwo jest dla nich z perspektywy życia zakonnego powołaniem w powołaniu. Polecam wywiad, jaki przeprowadził z nimi kl. Wojciech Olszewski SCJ.

Hanna Chrzanowska, której beatyfikacji oczekujemy, niech będzie wzorem nie tylko dla pielęgniarek, ale dla wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób służą chorym.

 

ks. Krzysztof Zimończyk SCJ
z-ca redaktora naczelnego

Więcej na temat dwumiesięcznika dla chorych "Wstań" znajdziecie na stronie http://wstan.scj.pl/

 

Zobacz także

Pożegnanie współbraci

23 czerwca 2016

Pożegnanie współbraci

Niedziela Miłosierdzia Bożego

23 kwietnia 2017

Niedziela Miłosierdzia Bo...

Odnowienie ślubów

09 września 2017

Odnowienie ślubów

Pielgrzymka do MB Płaszowskiej

07 października 2017

Pielgrzymka do MB Płaszow...

Idźcie i głoście

09 listopada 2017

Idźcie i głoście

Generał sercanów mianowany biskupem

06 kwietnia 2018

Generał sercanów mianowan...