Wyznanie wiary przed święceniami

Wyznanie wiary przed święceniami


Drodzy Bracia! Już tylko godziny dzielą was od przyjęcia sakramentu święceń w stopniu diakona i prezbitera. Ten czas chcemy przeżyć czuwając i modląc się, by sakramentalna łaska Pana jak najgłębiej przeniknęła wasze serca i umysły, abyście jednocząc się z Jezusem Najwyższym i Wiecznym Kapłanem wypełnili do końca misję, którą Pan sam wam powierzy. Zanim to nastąpi, potrzeba, abyście zapewnili Kościół, który wybiera was na kapłanów i diakonów o czystości waszej wiary i wierności nauce zawartej w Piśmie św. i Tradycji, którą Kościół żyje i głosi. Niech zastawiony dla nas obficie stół Słowa Bożego wzmocni nasze dobre pragnienia i intencje, a eucharystyczna obecność Pana naszego i Boga rozpali w nas gotowość ofiary i prawdziwej służby ludowi Bożemu.

Tymi słowami w piątkowe popołudnie (15 maja 2020 r.) rozpoczęło się nabożeństwo wyznania wiary, które poprzedza przyjęcie sakramentu święceń. Zgodnie z wymogami prawa kanonicznego przed przyjęciem święceń  kandydat powinien złożyć i podpisać wyznanie wiary, osobistą deklarację o swojej wolności w przyjęciu święceń oraz świadomości obowiązków i nakazów wiążących przez święcenia na całe życie.

Dwaj alumni naszego seminarium: diakon Vitali Ventskevich SCJ oraz kl. Henadz Launikovich SCJ w przededniu święceń złożyli uroczyste wyznanie wiary na ręce przełożonego polskiej prowincji Księży Sercanów, ks. Wiesława Święcha SCJ, oraz zgromadzonej w kaplicy seminaryjnej wspólnoty. Następnie miała miejsce adoracja Najświętszego Sakramentu, podczas której modliliśmy się za tych naszych współbraci słowami litanii do Chrystusa Kapłana i Żertwy.

Następnego dnia (16 maja 2020 r.) Vitalij i Henadz otrzymają święcenia z rąk sercańskiego biskupa Józefa Wróbla.

Zobacz także

Maryja w seminarium

30 stycznia 2017

Maryja w seminarium

Śluby wieczyste

08 grudnia 2017

Śluby wieczyste

Generał sercanów mianowany biskupem

06 kwietnia 2018

Generał sercanów mianowan...

Błogosławieni, którzy uwierzyli

12 kwietnia 2020

Błogosławieni, którzy uwi...

Pielgrzymka Polskiej Prowincji Księży Sercanów do sanktuarium Matki Bożej Płaszowskiej

10 października 2020

Pielgrzymka Polskiej Prow...

Śladami Założyciela

23 sierpnia 2020

Śladami Założyciela