Śladami Założyciela

Śladami Założyciela


15 lipca br. dwóch naszych kleryków, pragnących złożyć w tym roku swoją profesję wieczystą w Zgromadzeniu Księży Najświętszego Serca Jezusowego, tj. kl. Ivan Asauleac oraz kl. Michał Koźbiał, wraz z księdzem magistrem, ks. Grzegorzem Siedlarzem SCJ i ks. Jakubem Bieszczadem SCJ, wyruszyło na dwutygodniową pielgrzymkę śladami Ojca Założyciela, Czcigodnego Sługi Bożego Ojca Leona Jana Dehona. 

Pierwszy dzień pielgrzymowania był czasem wspólnej modlitwy, czemu sprzyjała podróż ze Stadnik do Fryburga Bryzgowijskiego w Niemczech, do którego dotarliśmy wieczorową porą i zostaliśmy przyjęci przez naszych współbraci.

Dwa dni później wyruszyliśmy już we francuskie Alpy, gdyż udaliśmy się do miejsca objawień maryjnych w La Salette. Nazajutrz poprzez Ars – miejscowość duszpasterskiej posługi św. Jana Marii Vianneya, udaliśmy się do Paray-le-Monial, gdzie wzięliśmy udział we Mszy świętej odprawionej przez naszych księży przy grobie św. Małgorzaty Marii Alacoque, a więc w miejscu, w którym niemal 350 lat temu miały miejsce objawienia Najświętszego Serca Pana Jezusa. 

Kolejne trzy dni poświęciliśmy na zwiedzanie Paryża, z którego udaliśmy się do rodzinnej parafii naszego Założyciela, a więc do La Capelle. W domu o. Leona Jana Dehona przeżyliśmy dzień skupienia. Następnie, w pielgrzymce do grobów o. Założyciela oraz o. André Prévot, które znajdują się w kościele św. Marcina, pojechaliśmy do Saint-Quentin. W tym mieście zwiedziliśmy również bazylikę, która była miejscem pierwszej posługi duszpasterskiej młodego wikariusza Leona Dehona.

Później udaliśmy się do Brukseli, gdzie 12 sierpnia 1925 roku zmarł nasz Założyciel. Byliśmy w jego pokoju, który aż po dziś dzień wygląda dokładnie tak samo, jak miało to miejsce w dniu jego śmierci. Zobaczyliśmy także zasobne muzeum związane z naszymi sercańskimi misjami. Z Brukseli udaliśmy się do Gandawy, Brugii, Clairefontaine oraz do Maria Martental w Niemczech, skąd wyruszyliśmy w drogę powrotną do Stadnik. 

Bogu, organizatorom oraz wszystkim dobroczyńcom niech będą dzięki!

kl. Michał Koźbiał SCJ

 

Pielgrzymka śladami o. Założyciela (15-28 VII 2023)

Zobacz także