„Laudate omnes gentes” – jubileusz ks. prof. dr. hab. Jana Górskiego

„Laudate omnes gentes” – jubileusz ks. prof. dr. hab. Jana Górskiego


9 listopada 2023 roku w auli Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach uhonorowano ks. prof. dr. hab. Jana Górskiego. Okazję do świętowania stanowiła obchodzona w ubiegłym roku 70. rocznica urodzin Czcigodnego Jubilata oraz wiele lat jego intelektualnej i dydaktycznej pracy. Bezpośrednio przed tym wydarzeniem, w budynku Biblioteki Teologicznej UŚ, miało miejsce otwarcie Działu Misyjnego, do którego swój misjologiczny księgozbiór przekazał Czcigodny Jubilat.

Główną część uroczystości jubileuszowej w auli WT UŚ prowadził Dziekan Wydziału, ks. prof. dr hab. Jacek Kempa, prof. UŚ, zaś laudację na cześć Jubilata, po której Księdzu Profesorowi Janowi Górskiemu wręczona została księga pamiątkowa: „Jezus Chrystus i wiele kultur”, wygłosił przewodniczący Stowarzyszenia Misjologów Polskich, o. prof. dr hab. Wojciech Kluj OMI, prof. UKSW.

Na uroczystość przybyli przedstawiciele świata nauki, rodacy oraz przyjaciele Czcigodnego Jubilata zarówno z kraju, jak i zagranicy. Wypowiedziane pod jego adresem słowa gratulacji oraz spontanicznie wyrażona wdzięczność były dowodem nie tylko uznania dla intelektualnego dorobku Księdza Profesora, lecz przede wszystkim świadectwem umiłowania Kościoła misyjnego, co w przypadku wielu osób nie byłoby możliwe, gdyby nie spotkanie z obdarzonym tak wielką charyzmą misyjną Jubilatem.

Uroczystość uświetnił wokalny występ p. Szymona Nitki, rodaka Księdza Jan Górskiego, który dla zgromadzonych zaśpiewał pieśni: „Laudate omnes gentes”, „Warownym grodem jest nasz Bóg” („Ein feste Burg ist unser Gott”) [wolne tłumaczenie Psalmu 46 dokonane przez Marcina Lutra] oraz „Błogosławieni miłosierni”.

Z księgi jubileuszowej:

Działalność naukowa ks. Górskiego skupiała się także wokół wykształcenia dużej grupy magistrów teologii zarówno wśród duchownych, jak i wśród świeckich studentów. Do tego dochodzą jeszcze uczestnicy Podyplomowych Studiów Teologii, którzy uzyskali stopień naukowy licencjata kanonicznego z teologii. W sumie na seminariach naukowych prowadzonych przez ks. Profesora tytuł magistra i licencjata zdobyło ponad 80 studentów.

Niezwykle bogaty jest także dorobek Jubilata, jeśli chodzi o seminaria doktoranckie przez niego prowadzone. Do 2022 r. był promotorem 12 doktoratów.

Ks. Górski był także wielokrotnie recenzentem prac naukowych. Nie licząc prac magisterskich i licencjackich recenzował 16 doktoratów z teologii.

W Wyższym Seminarium Misyjnym Księży Sercanów w Stadnikach Ksiądz Profesor prowadzi wykłady z misjologii od roku 1997. Przez ponad 20 lat inspirował naszych alumnów swoim nietuzinkowym podejściem do misyjnej natury Kościoła oraz prowadzonych przez Kościół dzieł ewangelizacyjnych i charytatywnych. Od strony naukowej, swoją fascynację misyjnością Kościoła pogłębiało trzech naszych alumnów, których Ksiądz Profesor wypromował na magistrów teologii.

 

Fot. Jarosław Zawisza [Otwarcie Działu Misyjnego w BIbliotece Teologicznej UŚ]

Fot. Mateusz Rączek [Wręczenie księgi jubileuszowej ks. prof. dr. hab. Janowi Górskiemu]

Otwarcie Działu Misyjnego w Bibliotece Teologicznej UŚ w Katowicach (9 XI 2023)

Wręczenie księgi jubileuszowej ks. prof. dr. hab. Janowi Górskiemu (9 XI 2023)

Zobacz także

Sympozjum w Węglówce

26 października 2017

Sympozjum w Węglówce

Boże Narodzenie

26 grudnia 2017

Boże Narodzenie

Niedziela powołaniowa

24 listopada 2021

Niedziela powołaniowa

Modlitwa o urodzaje

27 maja 2022

Modlitwa o urodzaje

"Mędrcy świata monarchowie, gdzie spiesznie dążycie?"

08 stycznia 2024

"Mędrcy świata monarchowi...

Goście z Jasienia

06 maja 2024

Goście z Jasienia