Uroczystość Objawienia Pańskiego należy do pierwszych, które uświęcił Kościół. To jedno z najstarszych świąt w Kościele. Pokłon Mędrców ze Wschodu złożony Dziecięciu Jezus, opisywany w Ewangelii przez św. Mateusza (Mt 2, 1-12), symbolizuje pokłon świata pogan, wszystkich ludzi, wśród której zjawił się Chrystus, a która w swoich przedstawicielach przychodzi z krańców świata złożyć Mu pokłon. Uniwersalność zbawienia akcentują także: sama nazwa święta, jego wysoka ranga i wszystkie teksty liturgii dzisiejszego dnia.
Dlaczego ten dzień jest tak ważny?
Otóż historia opisana przez Mateusza mówi nam o wydarzeniu, które miało gigantyczne konsekwencje dla całego świata! Już nie tylko cywilizacji rzymskiej, ale też dla innych kultur, wierzeń i religii. I nie chodzi tu o ową podróż Magów ze wschodu do Betlejem, nie chodzi nawet o gwiazdę, ale o fakt OBJAWIENIA się Syna Bożego całemu światu! Jezus staje się odpowiedzią na owo oczekiwanie Izraela, odpowiada na nadzieję poszukiwań, jaką mieli w sercu owi mędrcy.
Ten dzień to także tradycyjnie czas kolędowania. Również i my po wieczornej Adoracji Najświętszego Sakramentu, przed którym prosiliśmy o błogosławieństwo, wyruszyliśmy kolędować. Dwie grupy kolędników po korytarzach naszego seminarium prowadzili ks. Leszek Poleszak SCJ - rektor, i ks. Łukasz Ogórek SCJ - wicerektor. Odwiedziliśmy pokój każdego księdza i kleryka, aby wypraszać potrzebne łaski dla nich.
Wam wszystkim także życzymy obfitości łask Bożych na ten Nowy 2018 Rok.