Lumen gentium cum sit Christus

Lumen gentium cum sit Christus


W święto Ofiarowania Pańskiego przeżywaliśmy w Kościele XXXII Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Podczas porannej Eucharystii odnowiliśmy śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa, które złożyliśmy Bogu w wolności, jako wyraz naszej miłości.

bp Jacek Kiciński CMF, fragment Listu na Dzień Życia Konsekrowanego (2 II 2024):

Święto Ofiarowania Pańskiego, to dzień, w którym razem dziękujemy Bogu za instytuty zakonne, kontemplacyjne, prowadzące dzieła apostolskie, oraz za stowarzyszenia życia apostolskiego, za instytuty świeckie i za indywidualne formy życia konsekrowanego (Vita Consecrata 2). Ich członkowie składają Bogu swoje życie w ofierze, aby oddać się Jemu niepodzielnym sercem, dzięki czemu stają się całkowitym darem dla każdego człowieka, dla Kościoła i dla świata. Osoby konsekrowane, naśladując Jezusa czystego, ubogiego i posłusznego, są świadkami Jego obecności pośród nas. Realizując wiernie swoje powołanie, czynią wszystko, by Bóg był bardziej znany i kochany – uczestniczą w ten sposób w powszechnej misji Kościoła.

Święty Jan Paweł II przypomina nam, że w ukazywaniu świętości Kościoła obiektywne pierwszeństwo należy przyznać życiu konsekrowanemu, jako że odzwierciedla ono sposób życia samego Chrystusa czystego, ubogiego i posłusznegoŻycie konsekrowane zapowiada i w pewien sposób uprzedza nadejście przyszłej epoki, kiedy to nastąpi pełnia Królestwa niebieskiego, które już teraz jest obecne w zalążku i w tajemnicy, i kiedy po zmartwychwstaniu ludzie nie będą się już żenić ani wychodzić za mąż, lecz będą niczym aniołowie Boży (por. Vita Consecrata 32).

Światowy Dzień Życia Konsekrowanego (2 II 2024)

Zobacz także