50 lat temu Prymas Tysiąclecia Stefan kard. Wyszyński ofiarował zakonnikom kopię wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej. Wtedy to odbyło się pierwsze nawiedzenie kopii obrazu, jako forma przygotowania wspólnot zakonnych do Millenium Chrztu Polski. „W trudnych czasach pogardy dla człowieka, łamania sumień i zniewolenia ojczyzny wydarzenie to było światłem nadziei i umocnieniem dla polskich zakonników i wiernych świeckich” (bp Damian Muskus). Obecna peregrynacja kopii cudownego obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej po męskich wspólnotach zakonnych jest inicjatywą władz Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce. Rozpoczęła się 16 października 2013 r. od Eucharystii na Jasnej Górze.
Peregrynacja kopii Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w archidiecezji krakowskiej rozpoczęła się uroczystą Mszą św. pod przewodnictwem bp. Damiana Muskusa OFM w opactwie ojców cystersów w Krakowie-Mogile. „W roku jubileuszu chrystianizacji Polski, ta peregrynacja ma nam pomóc w rozpoznaniu nowych wyzwań i odnowić radość bycia posłańcami Ewangelii dla współczesnego świata” – mówił hierarcha do zgromadzonych w cysterskiej świątyni przedstawicieli zakonów męskich z całej archidiecezji krakowskiej. Kopia Jasnogórskiego Wizerunku przybyła do Krakowa po zakończeniu peregrynacji w diecezji bielsko-żywieckiej. W kościele ojców cystersów w Mogile, wraz z bp. Muskusem, powitali ją wyżsi przełożeni zakonów męskich z terenu archidiecezji krakowskiej oraz wielu braci i ojców z klasztorów krakowskich.
W niedzielę, 29 stycznia 2017 roku, obraz przybył do Wyższego Seminarium Misyjnego Księży Sercanów w Stadnikach. W ciągu 24 godzin, które wizerunek Matki Bożej spędził w sercańskim seminarium, odbyło się wiele nabożeństw i wspólnotowe czuwanie. Nie zabrakło czasu na osobistą modlitwę. Centralnym punktem nawiedzenia była uroczysta Msza święta, której przwodniczył rektor seminarium, ks. dr Leszek Poleszak SCJ. Wzięli w niej udział nie tylko sercanie, alumni i wychowawcy, lecz także liczna grupa pracowników seminarium. O godz. 17 kopia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej opuściła stadnickie mury i trafiła do Ojców Michalitów z Pawlikowic.