Odnowienie miesięczne

Odnowienie miesięczne


Kolejne w tym roku odnowienie miesięczne (17-18 XI) poprowadził dla naszej wspólnoty seminaryjnej ks. dr hab. Grzegorz Baran z diecezji tarnowskiej, biblista i znawca filologii klasycznej.

W nawiązaniu do motta roku akademickiego: „Ten, kto Mnie spożywa, będzie żył przeze Mnie” (J 6,57), tematem przewodnim naszego skupienia była Eucharystia. 

Jak zauważył ks. Grzegorz, Jezus Chrystus obecny w Eucharystii jest Bogiem, który chce spotykać się z ludźmi. W czasach wątpliwości i niewiary w Jego eucharystyczną obecność, w cudowny sposób przypomina o sobie poprzez cuda eucharystyczne, które w ostatnim czasie miały miejsce również w Polsce: w Sokółce (2008 r.) i w Legnicy (2013 r.). Czyni to także poprzez zachwyconych Jego miłością świadków. Bez wątpienia jednym z nich był włoski nastolatek Carlo Acutis, którego w 2020 r. beatyfikował papież Franciszek.

W tym kontekście ks. Grzegorz zwrócił naszą szczególną uwagę na słowa św. Augustyna: „Timeo Deum transeuntem” („Boję się przechodzącego obok Boga”). Wyjaśniając te tajemnicze słowa ks. Grzegorz mówił o niebezpieczeństwie oswojenia się z Bogiem, którego możemy codziennie przyjmować w Eucharystii i adorować w Najświętszym Sakramencie, a mimo to w Niego nie wierzyć, nie słyszeć i nie słuchać Go, a zatem rozmijać się z Nim. Była to bez wątpienia cenna rada, gdyż dla ludzi mieszkających z Bogiem pod jednym dachem, największym zagrożeniem ich wiary może stać się właśnie przyzwyczajenie i rutyna. 

Odnowienie miesięczne (17-18 XI 2021)

Zobacz także