Odnowienie miesięczne

Odnowienie miesięczne


Kolejne w tym roku odnowienie miesięczne (17-18 XI) poprowadził dla naszej wspólnoty seminaryjnej ks. dr hab. Grzegorz Baran z diecezji tarnowskiej, biblista i znawca filologii klasycznej.

W nawiązaniu do motta roku akademickiego: „Ten, kto Mnie spożywa, będzie żył przeze Mnie” (J 6,57), tematem przewodnim naszego skupienia była Eucharystia. 

Jak zauważył ks. Grzegorz, Jezus Chrystus obecny w Eucharystii jest Bogiem, który chce spotykać się z ludźmi. W czasach wątpliwości i niewiary w Jego eucharystyczną obecność, w cudowny sposób przypomina o sobie poprzez cuda eucharystyczne, które w ostatnim czasie miały miejsce również w Polsce: w Sokółce (2008 r.) i w Legnicy (2013 r.). Czyni to także poprzez zachwyconych Jego miłością świadków. Bez wątpienia jednym z nich był włoski nastolatek Carlo Acutis, którego w 2020 r. beatyfikował papież Franciszek.

W tym kontekście ks. Grzegorz zwrócił naszą szczególną uwagę na słowa św. Augustyna: „Timeo Deum transeuntem” („Boję się przechodzącego obok Boga”). Wyjaśniając te tajemnicze słowa ks. Grzegorz mówił o niebezpieczeństwie oswojenia się z Bogiem, którego możemy codziennie przyjmować w Eucharystii i adorować w Najświętszym Sakramencie, a mimo to w Niego nie wierzyć, nie słyszeć i nie słuchać Go, a zatem rozmijać się z Nim. Była to bez wątpienia cenna rada, gdyż dla ludzi mieszkających z Bogiem pod jednym dachem, największym zagrożeniem ich wiary może stać się właśnie przyzwyczajenie i rutyna. 

Odnowienie miesięczne (17-18 XI 2021)

Zobacz także

Seminarium na Mszy z papieżem Franciszkiem

30 lipca 2016

Seminarium na Mszy z papi...

Wielki Piątek

14 kwietnia 2017

Wielki Piątek

Dzień skupienia

23 czerwca 2017

Dzień skupienia

Spotkanie młodszych księży

10 listopada 2017

Spotkanie młodszych księż...

Zawierzyliśmy się Maryi

01 października 2022

Zawierzyliśmy się Maryi

Pożegnaliśmy śp. ks. Czesława Koniora SCJ

10 października 2022

Pożegnaliśmy śp. ks. Czes...