Trudu głoszenia nauk, w ramach pierwszego w tym roku odnowienia miesięcznego dla naszej wspólnoty zakonnej, podjął się o. Łukasz Miśko OP – prezes Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.
W pierwszej konferencji, kaznodzieja podkreślił wyjątkowość „odnowienia”. Zaznaczył, że nie jest to zwykły dzień skupienia, lecz coś więcej. W wyniku dobrego przeżycia dnia odnowy, życie każdego z nas może zostać odmienione na lepsze. Następnie opowiedział o liturgii jako odpowiedzi na pustkę stworzoną przez grzech pierworodny. Przypomniał, że Jezus Chrystus jest jednocześnie: ofiarą, ołtarzem i kapłanem, więc największą liturgią, jaką możemy przeżywać, jest jak najdoskonalsze upodobnienie się do Niego.
Podczas kolejnej konferencji, o. Łukasz podkreślił jak ważne w życiu każdego z nas jest właściwe korzystanie ze świata i jego dobrodziejstw. Nawiązał w tym miejscu do nauczania ojców pustyni, którzy byli wzorem wyrzeczeń i ubóstwa. W sformułowaniu „liturgiczna asceza” zaznaczył, że właściwą postawą człowieka, jest stawanie w obecności Boga z gotowością złożenia ofiary z samego siebie.
Następnym punktem odnowienia miesięcznego było nabożeństwo pokutne. W krótkiej homilii odnowiciel zauważył zależność między częstotliwością korzystania z sakramentu pokuty i pojednania, a codziennym postępowaniem człowieka. Zaznaczył, że mimo, iż często zdarza się ludziom przychodzić do konfesjonału z podobnymi grzechami, warto wiernie nawracać się i korzystać ze spowiedzi świętej. Należy pamiętać, że uzdalnia nas ona do tego, byśmy stawali się coraz lepszymi ludźmi.
Skupienie zakończyliśmy uroczystą Eucharystią. W homilii o. Łukasz podkreślił wyjątkowość naszej wiary jako religii objawienia. Głos Boga bezpośrednio wpływa na nasze życie i wystarczy chcieć go usłyszeć. Ten moment porównał do momentu zmieszania się wody słodkiej i słonej przy ujściu rzeki. Właśnie w tym miejscu powstają doskonałe warunki do wzrostu roślin. W ten sposób powinniśmy myśleć o „wpłynięciu” Jezusa na wody naszego życia.